Przepisy kulinarne - Internetowa baza smaku!

Najlepsze przepisy kulinarne w sieci.

  • Generator przepisów kulinarnych
    FrytkownicaSam dobierzesz przepis na danie które jesteś wstanie przyrządzić zaraz! Wybierz z listy produkty które masz w lodówce a system automatycznie podpowie przepisy jakie ich dotyczą!
    generator przepisów
Szukaj:
w
Kuchnia regionalna

Kuchnia regionalna, typowa dla danej części kraju cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
W następstwie tworzone są restauracje regionalne, oraz powszechne stają się dania podawane w pensjonatach oraz powstających w ogromnych ilościach ośrodkach agroturystycznych. Najlepszym tego wzorem może być kuchnia Podhalska, która na ogół kojarzy się z oscypkami. Na prawdę jest to ser, na który natrawić możemy głównie w górach, co najmniej autentycznego wyrobu. Duża liczba górali zajmująca się wypasaniem owiec postanawia wyrabiać tego rodzaju sery. Sery te akceptowalnie mogą być wędzone i niewędzone, kozie i owcze, a także z mlekiem krowim.

Każdy z nas wie, że w poszczególnych regionach kraju znajdują się specyficzne, jedyne w swoim rodzaju i typowe dla poszczególnych regionów dania i potrawy. Według degustatorów w najwyższym stopniu przekonująca kuchnia polska znajduje się na śląsku. Łącząca cztery rodzaje kuchni: niemieckiej, austrackiej, słowiańskiej i czeskiej. Charatkeryzuje się ona nade wszystko tym, że jest nadzwyczaj wyborna, zarazem tłusta oraz kaloryczna. Z tego właśnie regionu pochodzi żurek, czyli jedna z najbardziej smacznych zup polskich. Tworzona na podłożu zakwasu żytniego o typowo jedwabistej konsystencji i subtelnym kwaśnym odczuciem smaku. Żurek, zwykle gotowany na białej kiełbaskie lub różnego typu wędzonkach, które dają  niespotykany smak. Drugą charakterystyczną potrawą śląską są karmindale, inaczej kotlety mielone nie rzadko sporządzane z domieszką gotowanych jarzyn. Nie możemy zapominać o kluskach śląskich, które opinią degustatorów są standartowym daniem kuchni śląskiej. Robione z ziemniaków oraz z mąki ziemniaczanej.

Późniejszy region to Wielkopolska, charakterystyczna nade wszystko z potraw wykonanych z uniwersalnie zwanych "pyr", czyli potraw ziemniaczanych. Wielkopolska jest też regionem, w którym najszybciej zaczęto pielęgnować pomidory. Miejscowym przysmakiem jest tam tzw. zalewajka, czyli zupa cebulowa. Nie mniej popularne są również zupy zwane czerniną oraz siemieniuchą, czyli sporządzone z siemienia lnianego i kaszy jaglanej. Przysmakiem sporządzonym najszybciej są oczywiście ślepe ryby, czyli mocno przyprawiona śmietaną oraz koperkiem kartoflanka. Lubiane są również pyzy, często posiłkowane w obecności gęstych sosów oraz mięs.
Na kujawach przewage mają ryby oraz drób. Do najbardziej popularnych w Polsce dań kujawskich należy nade wszystko bydgoska czernina z golcami, która jest zupą suszonych owoców i gęsiej krwi. Podkreślane w tym regionie są też miodowe pierniczki, kujawski deser z ryżem polanym masłem z szuszonymi śliwkami i rodzynkami.

Swoimi smacznymi potrawami i daniami może się także pochwalić kuchnia kaszubska i pomorska, które w swych księgach przepisów posiadają wiele bogatych specjałów. Mimo, że warunki do obrotu solidnej gospodarki są na tym terenie bardzo utrudnione, nawet niemożliwe. W kaszubach znane są nade wszystko ryby przygotowywane na multum sposobów. Ryby marynowane w octowej zalewie, gotowane, smażone to tylko niektóre z możliwości kaszubskiej kuchni. Na stołach prezentują się również dania mięsne, z kiełbaski oraz kiszki, a także rylca, czyli galeretki z nożek drobno posiekanym mięsem. Sławne są również placki ziemniaczane smażone z cukrem i cebulą, czyli tzw. plince, kasza gryczana z słoniną ze skrawkami oraz grucholec, inaczej smaczna babka ziemniaczana podawana na ciepło z cebulą oraz kiszonymi ogórkami.

Najbardziej zagadkową regionalną kuchnią w Polsce jest mazowiecka. Posiada w swoich specjałach najbardziej tradycyjne dania i potrawy: zupa grzybowa po kurpiowsku, geś pieczona z jabłkami oraz kurczak po polsku nadziewany siekanymi podrobami z natką pietruszki, bułką i jakiem. Na mazowszu nie może zabrankąć również fafernuchów, czyli kopytek z syropem z buraków cukrowych.

Projekt i realizacja: