Przepisy kulinarne - Internetowa baza smaku!

Najlepsze przepisy kulinarne w sieci.

  • Generator przepisów kulinarnych
    FrytkownicaSam dobierzesz przepis na danie które jesteś wstanie przyrządzić zaraz! Wybierz z listy produkty które masz w lodówce a system automatycznie podpowie przepisy jakie ich dotyczą!
    generator przepisów
Szukaj:
w
Rola substancji odżywczych

 

Rola substancji odżywczych
Aby organizm człowieka mógł prawidłowo funkcjonować potrzebuje nie tylko ruchu, powietrza, wody, ale również musi otrzymywać w codziennym pożywieniu konkretne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach, w tym: węglowodany, białka, tłuszcze, błonnik, witaminy, składniki mineralne, aminokwasy, enzymy oraz związki fitochemiczne (barwniki roślinne), m.in. flawonoidy, kwasy fenolowe i inne.





Jaką rolę pełnią poszczególne składniki odżywcze w organizmie?
  • węglowodany – podstawowe źródło energii, którą organizm wykorzystuje przede wszystkim do utrzymania odpowiedniej temperatury ciała, wykonywania podstawowych czynności fizycznych, jak również do prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych.
     
  • białka – stanowią jeden z podstawowych składników pokarmowych, niezbędnych do życia. Pełnią szereg bardzo ważnych funkcji, m.in.: regulują procesy przemiany materii, pomagają w utrzymaniu prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej ustroju, biorą udział w tworzeniu włosów i paznokci, uczestniczą w procesie widzenia, itp.
     
  • tłuszcze – pełnią szereg ważnych funkcji w organizmie człowieka. W postaci tkanki tłuszczowej chronią przed utratą ciepła, zabezpieczają narządy wewnętrzne przed urazami oraz utrzymują je we właściwym miejscu. Tłuszcze dostarczają energii, dzięki nim dłużej odczuwamy sytość. Ich brak powoduje zmiany skórne, zaburzenia w funkcjonowaniu nerek, zahamowanie procesu wzrostu.
     
  • błonnik – grupa związków, która stanowi element strukturalny roślinnych błon komórkowych. Błonnik pełni szereg ważnych funkcji w organizmie człowieka, m.in. hamuje uczucie głodu, pobudza perystaltykę jelit, przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, ogranicza wchłanianie substancji toksycznych z pożywienia. Niedobór błonnika w diecie prowadzi do zaparć, a także nasila występowanie takich chorób, jak miażdżyca, otyłość, kamica wątrobowa, nowotwory jelita grubego.
     
  • witaminy – biorą udział w większości procesów metabolicznych zachodzących w organizmie człowieka. Uczestniczą między innymi w procesie widzenia, w procesie wzrostu i rozwoju organizmu, w regeneracji nabłonka, wpływają na system immunologiczny oraz układy: krążenia, krwiotwórczy, kostny, nerwowy.
     
  • składniki mineralne – stanowią niezbędne składniki odżywcze, które muszą być dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem. Wpływają na stan zdrowia, biorą udział w wielu procesach metabolicznych, jak np. budują układ kostny, tworzą strukturę włosów, skóry i paznokci, przyczyniają się do prawidłowej pracy serca oraz układu krążenia, a także uczestniczą w procesie wzrostu i rozwoju młodego organizmu.
     
  • aminokwasy – decydują o wartości białka zawartego w pożywieniu, stanowią materiał budulcowy białek mięśni, a także są wykorzystywane do syntezy związków azotowych o znaczeniu ważnym z fizjologicznego punktu widzenia (np. do syntezy kreatyny, choliny, hemu, glutationu).
     
  • enzymy – biorą udział m. in. w procesie trawienia, od którego zależy przyswajanie i wykorzystanie składników odżywczych, są odpowiedzialne za utrzymywanie funkcji życiowych organizmu (np. myślenie), uczestniczą w tworzeniu struktury komórek i są odpowiedzialne za ich odbudowę. Dlatego też muszą być stale uzupełniane. Niedobór enzymów trawiennych może wywoływać wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha, zgagę, nadmierną produkcję gazów, a także uczucie mdłości.
     
  • związki fitochemiczne (barwniki roślinne), m.in. flawonoidy, kwasy fenolowe i inne – związki decydujące o barwie świeżych, surowych warzyw i owoców. Niektóre z nich pełnią rolę witamin ( np. bioflawonoidy – witamina P), są dobrymi przeciwutleniacza-mi, wiążą metale ciężkie (głównie ołów), chronią organizm przed występowaniem wielu schorzeń.
Jakie są objawy niedoboru witamin i biopierwiastków?
Zidentyfikowano szereg objawów, których występowanie wiąże się z niedoborami konkretnych substancji odżywczych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy Twoje objawy mogą wynikać z niedoborów konkretnych witamin, minerałów lub aminokwasów, weź udział w umieszczonym na naszej stronie BEZPŁATNYM automatycznym teście niedoborów pokarmowych.
 
Organizm człowieka wykazuje duże możliwości rekompensujące niedobór witamin i biopierwiastków poprzez pobieranie ich z różnych tkanek i narządów i przekazywanie do tych tkanek organizmu, które ich bardziej potrzebują. Na przykład dopiero po 200 dniach ciągłego niedoboru witaminy B1 występują jego anatomiczne objawy – m.in. porażenie nerwowe.

To nie znaczy, że organizm wcześniej nie sygnalizuje niedoboru czy zakłócenia proporcji między poszczególnymi witaminami czy biopierwiastkami. Jednak zwykle nie zwracamy uwagi na różnego rodzaju objawy niedoborów pokarmowych, dopóki nie zaczną one nam bardzo uprzykrzać życia. Zanim dojdzie do porażenia nerwowego przy przewlekłym braku witaminy B1 występuje chudnięcie, brak apetytu, bezsenność, drażliwość. Z biegiem czasu objawy się nasilają i powodują coraz bardziej nieprzyjemne skutki.


 

 

Projekt i realizacja: