Przepisy kulinarne - Internetowa baza smaku!

Najlepsze przepisy kulinarne w sieci.

  • Generator przepisów kulinarnych
    FrytkownicaSam dobierzesz przepis na danie które jesteś wstanie przyrządzić zaraz! Wybierz z listy produkty które masz w lodówce a system automatycznie podpowie przepisy jakie ich dotyczą!
    generator przepisów
Szukaj:
w
Żywienie w fast foodach

Co nam daje jedzenie fast foodów? Czy gwarancja, że są wykonane z zdrowych produktów to prawda? Wiele jadalni z niezdrowym jedzeniem oferuje jedzenie typu pizza, frytki, smażone kurczaki itp.. Produkty te nie wiele wnoszą do naszego organizmu. Zaierają one nade wszystko dużo tłuszczu i węglowodanów, natomiast małe ilości białka oraz witamin, głównie witaminy C, której znajdują się tylko śladowe ilości. W jadalniach takich często przy tworzeniu produkcji filtruje się olej i zmienia raz na jakiś czas. Mimo że jest to inny olej niż taki który się stosuje w przemyśle domowym, trzeba powiedzieć że każde smażenia są niezdrowe dla człowieka. Niestety stosowanie tłuszczy do smażenia takich jak w domu nie wchodzi w grę. Produkty, które byłyby smażone po tak długim czasie użytkowania go, poprostu przesiąkłyby szkodliwymi produktami rozkładu tego tłuszczu i spalenizną. Wykorzystywane są więc tłuszcze specjalnie przygotowane, roślinne utwardzane z dodatkiem substancji organicznych. Po przetworzeniu stają się one szkodliwe dla zdrowia, a w szczególności dla naszego serca i naczyń. Zawierają one kwasy tłuszczowe, które źle oddziałują na nasz układ.  Znajdują się one zazwyczaj w produktach odzwierzęcych, których spożywamy nadal bardzo dużo. Na uzupełnienie powstają izomery trans, jako wynik produkcji tłuszczów przemysłowych z naturalnych roślinnych izomerów cis, są one niewskazane i szkodliwe. Mimo, że występują one naturalnie w maśle, naukowo udowodnione jest, że te z masła akurat posiadają czynności przeciwnowotworowe, przeciwmażdzycowe, oraz zdolność obniżania masy tłuszczowej ciała. Jest to wyjątek. Izomery trans podwyższają głównie poziom choresterolu, co jest następstwem zatrzymywania naczyń krwionośnych i pogłębia się ryzyko zawału serca. Bardziej będące na rękę są tłuszcze nienasycone znajdujące się np. w rybach i olejach roślinnych, najpewniej wcinanych na zimno. Produkty te też są źródłem energii, ale nade wszystko są potrzebne do poprawnego działania układu człowieka. Takich tłuszczów niestety w restauracjach tego typu nie znajdziemy. Oczywiście zdrowe jedzenie znajduje się tam również, niestety nie jest one na tyle bogate w substancje odżywcze, żeby móc spożywać posiłek dzień w dzień w tym samym miejscu.

Nie jest jednak niewskazane jadanie w tych lokalach od czasu do czasu. Pozytywem jest to, że są to miejsca higieniczne. Jeżeli jednak zdecydujemy się już na posiłek w takim miejscu, ważne jest aby uzupełnić zapotrzebowanie na resztę dziennych składników potrzebnych organizmowi. W tym wypadku należy spojrzeć na piramidę żywnościową i znaleźć przepisy kulinarne odpowiednie na uzupełnienie niedoborów. Mięso, tłuszcze, nabiał, to wszystko znajduje się nasamej górze tej piramidy. Produktów tych nie można konsumować na ogół więcej niż dwóch do trzech razy w tygodniu. Fundamentem naszej diety na uzupełnienie śniadania w fast foodzie mają obowiązek być warzywa, surowe owoce, produkty zbozoe i chudy nabiał. Dobrym rozwiązaniem jest więc skosztować porcji sałatki warzywnej polanej oliwą z oliwek i sokiem z cytryny. Posiłek ten byłby na kolację bardzo dobry i napewno znajduje się w twoich przepisach kulinarnych. Doskonałym dodatkiem do tego mogłaby być kanapka z pieczywem pełnoziarnistym i np. jogurt naturalny.

W pizzach znajduje się np. dużo żółtego sera. Posiadają one ogrom tłuszczu pochodzenia zwierzęcego, czyli nasyconego, a także choresterol i sód z dodanej do niego soli. Dodatkowo usmażony jest on ciężko strawny i przez długi okres czasu potrafi pozostać w żołądku, przez co składniki odżwcze są wolniej wchłaniane. Niestety ser jest bogatym źródłem białka i wapnia, więc należałoby spożywać go na zimno i z umiarem. Do serów topionych po za zwykłym serem dodaje się również wodę, twarów oraz masło, które pozwalają na upłynnienie sera bez wydzielenia tłuszczów.

Czego więc w fast fodach brakuje? W restauracjach takich najbardziej brakuje nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin oraz błonnika. Bogate w niego są np. owoce i warzywa. Innymi słowy pektyna, celuloza, lignina, które działają przeciw zaparciom, filtrują organizm i zapobierają tyciu.

Projekt i realizacja: